تغییر زبان

خبرنامه

تازه ترین اخبار در مورد گروه ترام

teram packaging

teram-packaging

اختراع صنعت چاپ اولین بار در زمان سلطنت سلسله تانگ (قرن اول تا سوم هجری قمری) در چین انجام شد؛ اما اختراع چاپ سربی توسط گوتنبرگ آلمانی در سال ۱۴۴۸ میلادی صورت گرفت و مورخان آن را یکی از مهم ترین عوامل زمینه ساز رنسانس می دانند.

در مورد ایران داستان متفاوت است. ایرانیان ۵ قرن پیش از میلاد مسیح در زمان پادشاهی هخامنشیان برای تایید احکام و فرمان های حکومتی از مهرهای سلطنتی استفاده می کردند و شاید این اولین استفاده از تکنیک های چاپ در تاریخ ایران می باشد. در قرن هفتم هجری در زمان حکومت گیخاتوخان مغول، پول های کاغذی مورد استفاده قرار می گرفت که چاو یا کااو نامیده می شدند و بدین گونه بود که واژه چاپ به زبان  فارسی وارد شد. البته دهخدا لغت چاپ را از ریشه «چهاپ» یا «چهاپه» سانســکریت می داند.

در سال ۱۶۳۸ میلادی نخستین کتاب چاپ شده ایرانی، در جلفای اصفهان به چاپ رسید. این کتاب زبور داوود بود و به زبان و خط ارمنی  و دارای ۵۷۲ صفحه بود. نخستین چاپخانه ایران با درایت میرزا نایب السطنه، حکمران آن زمان آذربایجان، در تبریز ایجاد شد و آن زمانی اتفاق افتاد که ایشان میرزا زین العابدین تبریزی را به اروپا فرستاد تا صنعت چاپ را آموزش دیده و در سال ۱۲۳۳ هجری قمری ابزارآلات چاپ حروفی را به تبریز آورد. ۹۰ سال بعد نوه میرزا زین العابدین به نام حاجی حاج آقا علمیه، ماشین چاپ بروزی از اروپا خریداری کرد و ۸ متخصص آلمانی را نیز برای نصب و آموزش دستگاه ها همراه با خود به تبریز آورد و این آغازی بود در شروع عصر نوین صنعت چاپ  بسته بندی در ایران.

در سال ۱۳۸۲ با تلاش اهالی چاپ ۱۱ شهریورماه به عنوان روز ملی صنعت چاپ در تقویم ایرانیان ثبت گردید. تا یادآور صنعتی باشد که نقش غیرقابل انکاری در اعتلای فرهنگ، آگاهی و صنعت این سرزمین کهن دارد.

teram packaging

teram-packaging