مدیریت رنگ – ترام

مدیریت رنگ

کیفیت یکنواخت و ثابت در چاپ، با استفاده از مدیریت رنگ

حقیقت این است که تمامی دستگاه‌هایی که خلق تصویر می‌کنند (دوربین دیجیتال، اسکنر، مانیتور، پرینترها و حتی ماشین‌های چاپ)، رنگ ها را به شیوه های متفاوتی باز تولید می‌کنند. مدیریت رنگ به زبان ساده روشی است که با تنظیم مولفه های عوامل محیطی (فرایند تولید)، زبانی مشترک و استاندارد را برای برقراری ارتباط بین دستگاه‌های یاد شده ایجاد می‌کند؛ با ایجاد چنین زبانی ویژگی‌های رنگی تصویر و روش باز تولید رنگ ها در تمام دستگاه‌ها یکسان و مستقل از سخت افزار و بسترهای نرم افزاری خواهد بود.
با توجه به توضیحات یاد شده، همیشه یکی از چالش‌های اساسی در صنعت چاپ و بسته بندی، چاپ دقیق رنگ‌های مورد نظر مشتری در سفارش‌های چاپی بوده است. این مسئله به دلیل عوامل زیادی که در آن مؤثر هستند، از پیچیدگی ویژه‏ای برخوردار است. ما برای پاسخگویی به این مسئله، برای اولین بار و به صورت انحصاری در ایران، سیستم مدیریت رنگ را در گروه ترام پیاده سازی کردیم. با استفاده از این سیستم، مشتری اطمینان خواهد داشت که در تمامی سفارش های چاپی یک محصول، در بازه های زمانی مختلف، رنگ چاپی محصول همواره کیفیت و ظاهر یکسانی خواهد داشت.

ما با به کارگیری بروزترین سخت افزارها از جمله (دستگاه‌های سنجش رنگ، دستگاه های اسپکتروفتومتری و …) و آخرین نسخه‌های نرم افزاری، برای تمامی دستگاه هایی که به نحوی باز تولید رنگ را انجام می دهند (از جمله ماشین‌های چاپ)، شناسنامه رنگی تهیه می‌کنیم. برخلاف شناسنامه‌های رنگی رایج در بیشتر تولیدکنندگان دنیا که بر اساس استاندارد CMYK می‌باشد، ما از شناسنامه‌های رنگی منطبق بر استاندارد FOGRA برای ایجاد زبان مشترک و رنگ‌های یکسان استفاده می‌کنیم. این استاندارد، دقیق ترین شناسنامه رنگی را برای استفاده در فرایند پیش از چاپ و حین چاپ ایجاد می‌کند.

شناسنامه رنگی هر دستگاه توصیفی از محدوده رنگ های قابل باز تولید آن دستگاه را در اختیار قرار می دهد. نتیجه استفاده از این شناسنامه در فرایند تولید، محصولاتی با رنگ هایی قابل پیش بینی، همگون و یکنواخت و البته دقیق خواهد بود. هدف نهایی این شناسنامه آن است که رنگ مشاهده شده بر روی صفحه نمایش کامپیوتر، نمونه آزمایشی تایید شده و در نهایت محصول چاپ شده یکسان باشد. با پیاده‏‌سازی سیستم مدیریت رنگ دیگر نیازی به حضور ناظر چاپ در سایت تولید وجود ندارد. پس از تایید طرح بسته‏‌بندی توسط مشتری، گروه ترام نمونه‏‌ای از محصول نهایی را تهیه و در اختیار مشتری قرار خواهد داد. طرحی که مشتری آن را تایید کند همان محصولی خواهد بود که به ایشان تحویل خواهد شد. با این روش و حذف حضور ناظر چاپ در سایت تولید، صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه صورت می‌گیرد.